Ruach

ruach

Ruach po hebrajsku znaczy Wiatr (a także powietrze, tchnienie, duch, wola, intencja). Żydowsko-polski duet Ruach to Dorothea i Bogusław Hegeduess, którzy oddali swoją miłość i życie tradycyjnej muzyce żydowskiej. Wykonują bardzo szeroki repertuar żydowskich melodii, które niegdyś narodziły się w Europie Środkowej i Wschodniej. Dorothea wyciskająca najsłodsze tony ze swojego klarnetu i Bogusław ze swoimi niezwykłymi rytmami i akordami na gitarze i mandolinie odtwarzają muzyczną tożsamość „Starego Świata”.
Z muzyki żydowskiej wydobywają jej prawdziwy blask, jej pierwotną melodyjność i rytm tańca.
Ruach gra koncerty, bierze udział w festiwalach, grywa na ulicy, organizuje imprezy edukacyjne dla szkół, współpracuje z teatrami, grywa na weselach. Gra wszędzie i zawsze tam, gdzie ludzie pragną spotkać się z muzyką żydowską.
Duet występował już w całej Europie (Polska, Hiszpania, Niemcy, Włochy, Holandia, Francja, Dania, Szwecja, Szwajcaria, Austria, Czechy), grając koncerty, ale i biorąc udział w różnego rodzaju festiwalach, m.in.:  Festiwal La Ghironda (Włochy), Festiwal Pflasterspektakel (Austria), Festiwal Simcha we Wrocławiu, Festiwal Europejska Noc w Wijk aan Zee (Holandia), Festiwal Barceloneta Buskers (Hiszpania), Baskerfest w Skopje (Macedonia) oraz w Dniach Kultury Żydowskiej w Polsce.

3 czerwca, godz. 18 – Off Piotrkowska; godz. 20 – Pasaż Róży, Piotrkowska 3
4 czerwca, godz. 18 – Off Piotrkowska; godz. 21 – Pasaż Róży, Piotrkowska 3