Naxos

naxos

Orkiestra Naxos to projekt autorstwa Milo Kurtisa, który wspólnie z Konstantym Joriadisem stworzył zespół skupiający wybitnych artystów z Syrii, Jemenu, Grecji, Izraela i Polski, gdzie muzycy osiedlili się na stałe. Już sam skład zespołu wskazuje, że muzyka Naxos to połączenie kultur: Europy, Bałkanów i Bliskiego Wschodu. To polska odpowiedź na coraz popularniejszy na świecie nurt łączący kultury i gatunki muzyczne. Znajdujemy tu połączenie muzyki greckiej i arabskiej z funky i muzyką klasyczną a także z elementami jazzu i muzyki żydowskiej.
Sam Milo Kurtis (z pochodzenia Grek) jest współzałożycielem zespołu Maanam, był członkiem grupy Osjan, Izraela, Voo Voo i innych kultowych polskich zespołów. Współpracował m. in. z Tomaszem Stańko, z którym nagrał dwa albumy (Osjan i Tribute to Don Cherry). Współpracował też na scenie ze słynnym amerykańskim współtwórcą free jazzu – Donem Cherry.
Orkiestra Naxos koncertuje w 9-osobowym składzie. Elementy wizualne towarzyszące koncertowi powodują, że występ orkiestry to koncert i spektakl w jednej odsłonie.

3 czerwca, godz. 22:30 – Manufaktura , mały rynek