O Festiwalu

Obcy Nadchodzą

Tytuł tegorocznej edycji Festiwalu oswaja lęk przed obcością. Nie ma się czego bać, w końcu Łódź u swoich początków zamieszkiwali wyłącznie obcy. Potrzeba współdziałania stworzyła z nich społeczność, której owocem jest to niezwykłe miasto – Łódź. Nie ma się czego bać, we współczesnym świecie, nadejście obcych, jest równie nieuchronne, jak zmiana pogody. Nie da się go zatrzymać nie rezygnując z największych osiągnięć naszej kultury – praw obywatelskich i szacunku dla różnorodności. Cena wyrzeczeń może okazać się wyższa niż koszty ich asymilacji – totalitaryzm, z którego ledwo udało nam się uwolnić i strach przed „bliskim” sąsiadem.
Współczesna Europa znalazła sposób na oswojenie obcych – włącza ich aktywnie w życie swoich wspólnot. Czerpie z dobrych przykładów, powtarza to, co robili mieszkańcy naszego Miasta.
U nas otwartości na innych się sprawdziła – powstała nowoczesna, wielokulturowa metropolia. Europie też się uda.
Będziemy gościć artystów z różnych stron naszego kontynentu i z Bliskiego Wschodu, czerpiących z bogactw kultur świata. „Inne”, z obiektu lęku, staje się źródłem inspiracji, natchnienia do tworzenia nowych dzieł.

Zbigniew Brzoza,
dyrektor Festiwalu Łódź Czterech Kultur