Kwartet Wiolonczelowy Andrzeja Bauera

W tym roku Festiwal gościć będzie niezwykły kwartet wiolonczelowy, utworzony przez Andrzeja Bauera, Magdalenę Bojanowicz, Bartosza Koziaka i Marcina Zdunika.

Magdalena Bojanowicz jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, gdzie kształciła się w zakresie gry na wiolonczeli pod kierunkiem prof. Andrzeja Orkisza. W 2010 roku ukończyła z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Bauera. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich w Brukseli, Salzburgu, Pineswang (Austria), Kronberg (Niemcy), gdzie pracowała pod okiem wybitnych wiolonczelistów, jak Philippe Muller, Julius Berger, Claus Reichardt, Victoria Yagling, Kazimierz Michalik czy Arto Noras.
Ważne miejsce w repertuarze Magdaleny Bojanowicz zajmuje muzyka współczesna. Wykonuje ją nie tylko solowo, ale też w zespołach – grupie Cellonet, prowadzonej przez Andrzeja Bauera, oraz w duecie TWOgether DUO z akordeonistą Maciejem Frąckiewiczem.

Bartosz Koziak jest zwycięzcą III Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w 2001 r. w Warszawie, zdobywcą II nagrody w konkursach Isang Yun’a w Tongyeong (Korea) i Kijowie im. Mikola Lysenki, laureatem oraz zdobywcą nagrody specjalnej w konkursie „Praska Wiosna”. Otrzymał także nagrody na Konkursach im. P. Czajkowskiego w Moskwie oraz ARD w Monachium.
Występował m.in. w Konzerthaus w Berlinie, Rudolfinum w Pradze, Cité de la Musique w Paryżu, Teatro Politeama w Palermo, Studiu im. Witolda Lutosławskiego i Filharmonii Narodowej w Warszawie. Jako solista współpracował z takimi orkiestrami jak: Filharmonia Narodowa, NOSPR, Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Orchestre Philharmonique de Monte Carlo, Münchener Kammerorchester, Praska Filharmonia i w wielu innych.
Artysta ukończył z odznaczeniem „Magna cum Laude” Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie profesorów Kazimierza Michalika i Andrzeja Bauera oraz Conservatoire National Superieur de Musique de Paris w klasie Philippe’a Mullera.

Marcin Zdunik jest również absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Andrzeja Bauera (dyplom z wyróżnieniem oraz odznaczeniem Magna cum Laude) oraz Instytutu Muzykologii Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego (I nagroda w Konkursie im. Zofii Lissy na najlepszą pracę magisterską). Studiował także w Leopold Mozart Zentrum w Augsburgu pod kierunkiem Juliusa Bergera. Był wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych konkursach i festiwalach muzycznych. W 2007 roku został laureatem Grand Prix, I Nagrody oraz 9 innych nagród w VI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
Koncertuje w wielu krajach Europy, USA i Korei często prezentując własne opracowania i kompozycje. Wystąpił jako solista na estradach wielu renomowanych sal, m.in. Rudolfinum w Pradze, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Cadogan Hall w Londynie, Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie, Teatru Ermitaż w Sankt-Petersburgu, Filharmonii Westfalskiej (Konzerthaus Dortmund), Filharmonii Słowackiej w Bratysławie, Filharmonii Narodowej w Warszawie czy Studio S1 PR im. W. Lutosławskiego.

Cztery kultury – cztery wiolonczele
Wykonawcy:
Andrzej Bauer
Magdalena Bojanowicz
Bartosz Koziak
Marcin Zdunik

W programie:

Gesualdo da Venosa
2 Madrigali

Asciugate i begli occhi
Moro, lasso, al mio duolo

Dymitr Szostakowicz
Koncert wiolonczelowy Es-dur op. 107
Allegretto
Moderato
Cadenza – Attacca
Allegro con moto

przerwa

Arvo Pärt
Summa
Robert Schumann
Koncert wiolonczelowy a-moll op.129
Nicht zu schnell
Langsam
Sehr lebhaft

5 czerwca, godz. 17 –  Sala lustrzana Muzeum Miasta Łodzi, Ogrodowa 15 

UWAGA: Obowiązuje rezerwacja miejsc siedzących.

Patrz też: Andrzej Bauer