Akademia Filmowa Rossmanna

„Może nie jest aż tak ciekawie na tej ulicy, ale za to jest naprawdę fajnie!” Webdoc (!) Sławka Kalwinka z dziećmi w roli głównej

 

rossmann07Sławomir Kalwinek, prodziekan Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej, w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur stworzył pomysł i zrealizował Akademię Filmową Rossmanna. O kolegach, o rodzinie, o podwórkach, na których spędzają czas i ulicach, przy których mieszkają opowiadało kilkanaścioro dzieci. Projekt niezwykle ciekawy – i społecznie i technologicznie – nietradycyjny – w postaci webdocu – interaktywnego filmu, którego finalną wersję tworzą jakby działali w spółce – i realizatorzy, i odbiorcy.

 

rossmann06„Może nie jest aż tak ciekawie na tej ulicy, ale za to jest naprawdę fajnie” – mówią zgodnie koledzy, którzy w filmie pokazują Swoją Ulicę, ulicę Abramowskiego. Kilińskiego prezentuje Jagoda – po prawej gigantyczna budowa Dworca Fabrycznego, po lewej podwórko a w nim – „Nasze zabawy? – liczenie”. „Moją najlepszą grą jest zbijak – można zbić przeciwnika i na tym się wydaje dużo energii! – mówi Szymon z Abramowskiego. „Moim marzeniem jest mieć pracę i jakiś dom fajny” – mówi kolejny mały bohater filmu.

 

rossmann05– Akademia Filmowa, warsztaty dla dzieci z wykluczonych społecznie środowisk łódzkiego śródmieścia, to projekt z pogranicza sztuki i działania społecznego. Dużo czasu zajęły nam rozmowy – z dziećmi, rodzicami. Po uzyskaniu wszystkich zgód z dziećmi pracowali streetworkerzy, którzy je „otwierali”, pomagali mówić im o środowiskach, w których żyją, o swoich emocjach – mówi Sławek Kalwinek, któremu w realizacji filmu pomagał Marcin Ściegliński, operator. Z dziećmi pracowali street workerzy z Fundacji „Wyciągamy Dzieci z Bramy”.

 

rossmann04Co dominuje w filmach? Radość – z obecności rodziny, kolegów, sąsiadów, bardzo prostych zabaw, które wypełniają dzieciom czas – Jestem zafascynowany ulicą Abramowskiego, która była zawsze stygmatyzowana – to jedno z najpiękniejszych miejsc tego miasta, żyje tam realna wspólnota ludzi – tego brakuje w innych miejscach, inni mogliby się tego od nich uczyć – mówi Sławek Kalwinek.

 

rossmann03Akademia Filmowa jest bardzo ciekawa pod względem zarówno realizacyjnym, jak i technologicznym, ma formę interaktywnego filmu – Już pół roku temu myślałem o tzw. web dokumencie – dokumencie, który jest w przestrzeni Internetu, nad którym „władza” w dużym stopniu oddana jest widzowi. Ten pomysł udało się zrealizować – mówi twórca Akademii. – I tu ważne, zupełnie nowe podejście do filmu dokumentalnego – jestem nim zafascynowany – odejściem od linearnej narracji w filmie, która opiera się na Poetyce Arystotelesa – trzyczłonowym podziale fabuły, linearności, zwrotnych punktach – tutaj tego nie ma a film „opowiada się” zgodnie z działaniami i reżysera i widza – mówi Sławek Kalwinek.

 

rossmann02To nie koniec projektu Akademia Filmowa, bo chociaż film w postaci interaktywnej został złożony i oddany widzowi. Slawek Kalwinek planuje ciąg dalszy prac nad nim – To jedynie fragment naszych materiałów, projekt będzie ewoluował, chcę dodać własną interpretację tego, co zobaczyliśmy w trakcie realizacji, obudować to indywidualnym kontekstem.

 

rossmann01Akademię Filmową można zobaczyć jako projekcję pod adresem Piotrkowska 36. Pod adresem 4kultury.pl/akademiafilmowa/ czeka interaktywny film złożony z materiałów nakręconych przez dzieci, jak i tych stworzonych przez profesjonalistów pod okiem Sławka Kalwinka.

 

Zdjęcia: Urszula Karpińska

&nbps;