Sinfonia Viva u św. Mateusza

sinfonia_viva_4kulturyDzisiejszy dzień – 4 czerwca – rozpoczniemy niezwykłym koncertem Sinfonii Vivy. W Kościele Ewangelicko-Augsburskim (Piotrkowska 283) wysłuchamy utworów Rachmaninowa, Szostakowicza i Chopina.
 
Orkiestra wystąpi pod batutą wybitnego dyrygenta – Tomasza Radziwonowicza. Na fortepianie zagra brat dyrygenta – Karol Radziwonowicz.
 
Sinfonia Viva to wyjątek na rynku muzycznym, Muzycy z sukcesami grają repertuar klasyczny (liczne nagrody, wyróżnienia, udział w prestiżowych wydarzeniach i festiwalach), ale również odnajdują się w lżejszych gatunkach – jazz, słynne serenady i muzykę filmową, walce i tanga. Orkiestra była również nominowana do Fryderyków.
 
Wszystkich melomanów prosimy, by pojawili się na koncercie nieco wcześniej. Każdemu uczestnikowi koncertu podarujemy naszą festiwalową koszulkę. To już ostatnie sztuki, jakimi dysponujemy!
 
Jednym z utworów, jakiego wysłuchamy będzie Koncert fortepianowy F. Chopina f-moll op. 21.

https://www.youtube.com/watch?v=Ge-V8PwR9hI

Więcej informacji o orkiestrze i koncercie znajdziecie tutaj.

/program/sinfonia-viva/
 
k_radziwonowicz2_300Karol Radziwonowicz – Karol Radziwonowicz to wybitny polski pianista. Naukę gry na fortepianie rozpoczął pod kierunkiem swojego ojca – pianisty i pedagoga – Henryka Radziwonowicza. W 1982 roku ukończył studia pianistyczne w klasie Barbary Muszyńskiej (dyplom z wyróżnieniem), które odbył w warszawskiej Akademii Muzycznej. Artysta wiele koncertuje w kraju i za granicą. Wielokrotnie brał udział w znaczących międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. Wratislavia Cantans, Warszawska JesieńFestiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju, Festiwal Lisztowski w Utrechcie, Paderewski Festival w Passo Robles w Kalifornii, Tokio International Music Festival, czy „Europalia” w Hadze. Współpracował z takimi dyrygentami jak m.in.: Jerzy MaksymiukWitold KrzemieńskiKazimierz KordJan KrenzAntoni Wit.
 
W 2001 roku z okazji obchodów Roku Ignacego Jana Paderewskiego wielokrotnie występował z recitalami utworów tego kompozytora w Europie i Stanach Zjednoczonych, a także w Afryce i Indiach.
 
k_radziwonowicz300Radziwonowicz ma w swoim dorobku wiele nagrań, a wśród nich szczególną uwagę zwraca fakt, że jako jedyny pianista na świecie nagrał wszystkie dzieła fortepianowe Ignacego Jana Paderewskiego (Wytwórnia Selene Records i Le Chant du Monde). Nagranie to zostało wyróżnione prestiżową nagrodą francuskich krytyków „Diapason”. Artysta prowadzi też działalnością pedagogiczną: m.in. prowadzi klasy mistrzowskie na zaproszenie uczelni w San Francisco, Hawanie, Tokio, Krakowie i Wrocławiu.
W ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur Sinfonia Viva zaprezentuje utwory Sergiusza Rachmaninowa – wokaliza, Dymitra Szostakowicza –  Symfonia kameralna op. 110 bis „Pamięci ofiar faszyzmu i wojny” i Fryderyka Chopina –  Koncert fortepianowy f-moll op. 21. Solistą będzie Karol Radziwonowicz.
 

 Zdjęcia orkiestry: mat. pras. organizatora

 Zdjęcia K. Radziwonowicza: Eduardo Fuentes

&nbps;