Carros de Foc

carros

Carros de Foc to Rydwany ognia. Teatr o tak oryginalnej nazwie został założony przez Miguela Angela Martina Bordera, artystę wywodzącego się z rodziny słynnych fallero (rzeźbiarzy i malarzy, tworzących figury dla teatru ulicznego i parad Fallas będących Świętem Ognia w Walencji). Początki święta sięgają XVI wieku, kiedy to tamtejsi cieśle postanowili uczcić swego patrona – św. Józefa – paląc konstrukcje tworzone z drewnianych odpadów. Z czasem niektóre z nich zaczęły przybierać kształty ludzkie, by ostatecznie przekształcić się w formy znane współcześnie oraz karykatury znanych osób.

Bordera, chociaż studiował projektowanie marketingowe, uległ rodzinnym, artystycznym tradycjom i poświęcił się sztuce. Najpierw tworzył indywidualnie, jako malarz i rzeźbiarz, później we współpracy z hiszpańskimi teatrami. W 1994 roku postanowił realizować swoje wizje artystyczne samodzielnie, z własnym zespołem. Tak powstał Carros de Foc. Bordera, jako dyrektor artystyczny teatru, projektuje kolejne gigantyczne figury, tak realistyczne, że robią wrażenie żywych i osadza je w kolejnych opowieściach.

Spektakle Carros de Foc reprezentowały Hiszpanię na światowych festiwalach, były pokazywane w kilkudziesięciu krajach, zawsze podbijając serce publiczności. Tak było w Hiszpanii, Portugalii, Francji, Włoszech, Holandii, Maroku, Chin, Kataru, Chile czy Korei.

Przez ponad 20 lat Carros de Foc ewoluował od tradycyjnych form teatru ulicznego do własnego konceptu z wyjątkowym programem, wykorzystującym gigantyczne ruchome marionetki, umiejętnie angażującym miejską przestrzeń, jako scenografię wydarzenia.

Widowisko z udziałem kilkunastometrowej wysokości marionet: Salvadora i Euterpe zainauguruje tegoroczny festiwal podczas spektakularnego Prologu. Zapraszamy 20 maja o godz. 21 na Rynek Manufaktury.

&nbps;